سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

شناسه خبر: 3509
افراد از متخصصان و مشاوران بورس استفاده کنند
تاریخ انتشار: 1400/7/3 11:16:22

کارشناس اقتصادی و فعال بازار سرمایه با بیان اینکه خانواده‌ها به‌طور مستقل به بازار سرمایه ورود نکنند، گفت: خانواده‌های ایرانی اکثراً بدون استفاده از نظرات تخصصی و مشاوران وارد بازار سرمایه شده و بعضا متضرر می‌شوند؛ خانواده‌هایی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند حتماً باید دانش آن حوزه اقتصادی و سرمایه‌ای را داشته باشند.

بورس به‌عنوان نهادی مالی اجتماعی که مشارکت در آن از سایر بازارها بسیار سهل‌تر و قانونمندتر است مورد توجه جوامع پیشرفته و در حال توسعه بوده و نگاهی به آمار مشارکت مردم در کشورهایی همچون آمریکا، آلمان، انگلیس و... نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد اقشار جامعه جزو سهامداران بورس اوراق بهادار هستند.

در بازار سرمایه به علت وجود خاصیت ریسک و بازده، هر فردی با هر میزان ریسک‌پذیری می‌تواند عایدی مورد نظر خود را هدف گرفته و در طی مسیر با تغییر استراتژی، شیوه جدیدی را تجربه کرده و یا روش‌های قبلی را اصلاح کند که اصولاً چنین خاصیتی با این سرعت در سایر بازارها مشاهده نمی‌شود.

بورس بهترین مکانی است که افراد با هر میزان درآمد، سرمایه‌گذاری خود را با مالکیت خود آغاز کرده و به مرور زمان آن را افزایش می‌دهند به‌ گونه‌ای که برخی افراد با پس‌انداز و حقوق ماهیانه خود در این سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کنند؛ سال‌های گذشته افراد و به ویژه خانواده‌ها با توجه به رشد قابل توجه بورس اقدا به سرمایه‌گذاری‌های بالایی در این حوزه کردند و پس از افت بازار سرمایه از این موضوع متضرر شدند که این موضوع ناشی از عدم تخصص و علم کافی بوده و موجب مشکلات بسیاری برای خانواده‌ها شد که به منظور پرداختن به موضوع راه‌های ورود خانواده‌ها به بورس با یک کارشناس اقتصادی و فعال بازار سرمایه به گفت‌و‌گو نشستیم.

حمیدرضا جیهانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با بیان اینکه افراد در فرآیند زندگی اقتصادی خود معمولاً با جمع‌آوری و دپو شدن یکسری مبالغ سرمایه‌ای و پس‌اندازی مواجه می‌شوند، اظهار کرد: قاعدتاً باید برای ارتقا سطح رفاه زندگی و راحتی خانواده باید این پول‌ها و نقدینگی‌ها را در کنار درآمد اصلی روزانه و ماهیانه سرمایه‌گذاری کنند.

وی با تأکید بر اینکه در کشور ما حوزه‌های سرمایه‌گذاری مختلفی همواره وجود داشته است، گفت: از دیرباز به دلیل نوع نگاه خاص مردم برای نقدینگی‌های پایین، سرمایه‌گذاری در بانک همواره انتخاب آنها بوده است و در درجه بعد برای بلندمدت در حوزه ملک، طلا و... سرمایه‌گذاری می‌کردند.

این کارشناس اقتصادی و فعال بازار سرمایه بیان کرد: طی سال‌های اخیر با تغییر و تحولات سرعت اقتصاد و تجارت در تمام دنیا و به تبع آن کشور ما افراد به حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌های دیگری نیز آشنا و متمایل شده و از طرق دیگر اقدام می‌کنند که این مدل‌های سرمایه‌گذاری به لحاظ آورده و عایدات حاصل از آن از حوزه بانک بسیار بهتر بوده اما پاره‌ای از ریسک‌ها را نیز به دنبال دارد.

جیهانی با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری توصیه دارم افراد برای ورود به این حوزه‌ها در صورت نداشتن تخصص کافی و دقیق حتماً به مشاوران مراجعه کنند، افزود: افراد برای ورود به بازارهای سرمایه همچنین می‌توانند از روش‌های غیرمستقیم با معرفی مشاوران عمومی ورود کنند.

وی با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری برای نیازمندی‌های آینده بوده و نباید دنبال عایدی کوتاه مدت روزانه، هفتگی، ماهانه و حتی بعضاً سالانه باشیم، تصریح کرد: برای سرمایه‌گذاری‌ها باید افق مشخص کنیم و بازار سرمایه طی سالیان اخیر بازار خوب و متنوعی شده است.

این کارشناس اقتصادی و فعال بازار سرمایه ادامه داد: موقعیت‌های ایجاد شده در بازار سرمایه بسیار متنوع است و افراد در حوزه‌های مختلف از طلا تا برخی کالاها همچون زعفران و زیره می‌توانند سرمایه‌گذاری داشته باشند؛ راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خانه و ساختمان در بازار سمرایه نیز در شرف انجام است.

جیهانی با تأکید بر اینکه خانواده‌های ایرانی اکثراً بدون استفاده از نظرات تخصصی و مشاوران وارد بازار سرمایه شده و گاهاً متضرر می‌شوند، خاطرنشان کرد: در بازار سرمایه یا اقتصاد بحث جاذب ستادی مطرح است هر اندازه ریسک را بیشتر کنیم عایدی نیز بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه بانک در کشور ما هیچ گونه ریسکی ندارد، یادآور شد: افراد ابتدای سال پولی را در بانک قرار داده و پایان سال سود، بدون هیچ اما و اگری به حساب آنها واریز می‌شود اما در مقابل حوزه‌های بازارهای مالی یا بازارهای اقتصادی دیگر همچون بورس، مسکن و طلا ریسک‌های خود را دارد.

این کارشناس اقتصادی و فعال بازار سرمایه با تأکید بر اینکه خانواده‌هایی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند حتماً باید دانش آن حوزه اقتصادی و سرمایه‌ای را داشته باشند، اظهار کرد: با توجه به سرعت حرکت بالای بازار سرمایه توصیه می‌شود افراد و خانواده‌ها دارای اخصص بوده و یا از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم استفاده کنند.

جیهانی با بیان اینکه روش‌های سرمایه‌گذرای غیرمستقیم به دو شکل است، گفت: شرکت‌های سبدگردانی بورسی و صندوق‌های سرمایه‌گذرای دو شکل از این روش هستند که در روش شرکت‌های سبدگردانی اقتصادی، شرکت‌ها با افراد دارای سرمایه کافی قرارداد منعقد کرده و با توجه به روحیه و ریسک‌پذیری شخص و ارائه مشاوره برنامه‌ریزی اقتصادی، سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را انجام می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افراد دارای سرمایه‌های کمتر مناسب است، بیان کرد: اسامی این صندوق‌ها در سایت مشخص است و افراد و خانواده‌ها می‌توانند سرمایه خود را از طریق این صندوق‌ها که بهره‌مند از حضور کارشناسان خبره و مجرب بوده، سرمایه‌گذرای کنند که آورده خوبی نیز دارد.

این کارشناس اقتصادی و فعال بازار سرمایه با بیان اینکه توصیه اصلی این است که افراد و خانواده‌ها به طور مستقل به بازار سرمایه ورود نکنند، افزود: این مهم به منظور جلوگیری از تکرار اتفاقات تلخ سال گذشته در بازار بورس است.

برخی افراد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را برای تضمین آینده خانواده انتخاب می‌کنند که ورود به بازر سرمایه نیز یکی از این موارد بوده و متأسفانه طی حدود دو سال گذشته به دلیل عدم آگاهی، شناخت و تخصص لازم بسیاری در این خصوص متضرر شدند؛ کارشناسان بازار سرمایه داشتن دانش کافی و یا استفاده از نظرات مشاوران و کارشناسان را شرط لازم برای سرمایه‌گذاری مطمئن در بورس می‌دانند و همواره بر عدم ورود بدون دانش یا بهره‌مندی از مشاور تأکید دارند اما برخی این موضوع را جدی نگرفته و سرمایه‌های بالای خود را روانه این بازار می‌کنند.

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که خانواده‌ها باید بدانند بازار سرمایه یک بازار بلندمدت بوده و نباید انتظار سودآوری کوتاه‌مدت و یا میان‌مدت داشته باشند که متأسفانه این نگاه در برخی افراد وجود نداشته و آنها را به امید سود کوتاه‌مدت راهی بازار سرمایه کرده است اما با توجه به اتفاقات تلخ اخیر در این حوزه و افت‌های شدید بورس بسیاری از ورود به آن ترسیده و بسیاری نیز محتاطانه اقدام می‌کنند که البته باید بدانند بدون داشتن علم کافی باید بدون داشتن علم کافی باید با استفاده از روش‌های غیرمستقیم برای سرمایه‌گذار در بورس اقدام کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
اقتصادی