سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

شناسه خبر: 3522
کاهش فعالیت بدنی تحت تأثیر عدم ترویج صحیح اطلاعات ورزشی است
تاریخ انتشار: 1400/7/24 12:07:05

کارشناس ارشد تربیت‌بدنی با ابراز اینکه سطح مشخصی از فعالیت‌های بدنی باعث ارتقای سلامت بدن انسان می‌شود، گفت: کم‌تحرکی و کاهش فعالیت‌های بدنی یکی از جنبه‌های منفی و آسیب‌زای توسعه فناوری است.

ازنظر سازمان بهداشت جهانی، تندرستی صرفاً نداشتن بیماری و ضعف نیست بلکه منظور از آن سلامتی کامل جسمی، ذهنی، اجتماعی و روحی است، در حقیقت دو هدف عمده تندرستی، به تأخیر انداختن مرگ و بیماری بوده و ورزش بر قوای جسمی و قوای روانی اثرگذار است.

سلامت هر یک از اعضای خانواده مستقیماً بر تصویر کلی سلامت خانواده تأثیر می‌گذارد و این مهم سلامت جامعه را به‌دنبال خواهد داشت و ازاین‌رو همواره بر تأمین سلامت جسمی و روانی افراد جامعه تأکید می‌شود؛ اما متأسفانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی شاهد کم‌تحرکی و در مواردی بی‌تحرکی افراد هستیم که سبب آسیب به سلامت آن‌ها می‌شود.

اینکه امروزه تحرک و ورزش در خانواده‌ها چه جایگاهی دارد موضوع مهمی است که با توجه به افزایش استفاده از تکنولوژی و فضای مجازی به جرأت می‌توان گفت ورزش در خانواده‌ها کمرنگ شده و این امر سلامت خانواده و جامعه را تهدید می‌کند و با شیوع کرونا این موضوع تشدید شده است و به‌منظور بررسی این مهم و ارائه راهکارهایی برای تقویت جایگاه تحرک و ورزش در خانواده با یک کارشناس ارشد تربیت‌بدنی به گفت‌و‌گو نشستیم.

یاور امیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با بیان اینکه شیوع کرونا با کاهش میزان فعالیت‌های بدنی همراه بوده است، اظهار کرد: معتقدم کاهش میزان فعالیت‌های بدنی به‌طور ذهنی و تحت تأثیر عدم ترویج صحیح اطلاعات ورزشی در جامعه اتفاق افتاده است.

وی در ادامه گفت: این روزها تحرک و توجه به فعالیت بدنی می‌تواند یکی از چارچوب‌های بسیار مهم برای ارتقای سلامتی و حتی بهداشت در سطح جامعه برای عموم مردم به‌ویژه خانواده‌‌ها باشد.

این کارشناس ارشد تربیت‌بدنی بیان کرد: فعالیت‌های جسمانی منجر به ارتقای آمادگی جسمانی فرد از دو زاویه قابل بررسی است؛ یکسری از فعالیت‌ها مربوط به سلامتی بدن انسان و دسته دیگر به مهارت بدنی فرد کمک می‌کند.

امیدی با بیان اینکه وقتی فعالیت‌های بدنی کاهش می‌یابد آن دسته از آمادگی‌های مرتبط با سلامت از آمادگی جسمانی و ترکیب بدنی به‌عنوان فاکتورهای ابتدایی تغییرات عمده و به سمت منفی خواهد داشت، افزود: کاهش فعالیت‌های بدنی می‌تواند روی آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت و از سوی دیگر با مهارت تأثیر منفی داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه نهاد خانواده به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهادها در این مهم نقش مؤثری دارد، تصریح کرد: آگاهی و اطلاع داشتن مهم‌ترین رکن هر فعالیت و فعلی است و اینکه آگاهی و شناخت کافی نسبت به فعالیت بدنی داشته باشیم، می‌تواند پیشران مناسبی برای اقدام و عمل برای فعالیت بدنی باشد.

این کارشناس رسانه‌ای ورزش ادامه داد: اولین راهکار به‌ویژه در دوره فعلی، فعالیت بدنی و ورزش است و علیرغم اینکه در گذشته، ورزش به‌عنوان یک فعالیت مثبت و سازنده تلقی می‌شد اما در دوره کرونا به دلیل تماس بیشتر افراد در فعالیت‌های بدنی و ورزشی مقداری به فعالیت‌های بدنی کم‌توجهی شد.

امیدی با بیان اینکه تمام مقالات و پژوهش‌ها نشان از آن دارد که سطح مشخصی از فعالیت‌های بدنی باعث ارتقای سلامت بدن انسان می‌شود، خاطرنشان کرد: اولین شاخص برای توسعه فعالیت‌های بدنی رجوع به اطلاعات، آمار و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها مبنی بر اینکه فعالیت بدنی برای آن‌ها ضرر آفرین نیست بلکه می‌تواند فرصت ارتقا سلامتی باشد.

وی با تأکید بر اینکه در دوره شیوع کرونا باید متناسب با نیازها و ظرفیت‌های موجود بتوانیم فعالیت‌های بدنی را به خانواده‌ها معرفی کنیم، یادآور شد: فدراسیون‌های ورزشی و نهادهای ورزشی سازمان‌دهنده اصلی ورزشی در جامعه نقش کلیدی در این خصوص دارند؛ فدراسیون‌های ورزشی در کنار اهداف عالی خود برای توسعه ورزش قهرمانی رویکرد عمومی و همگانی نیز دارند.

این عضو سابق تیم ملی ژیمناستیک اظهار کرد: یکی از جنبه‌های منفی و آسیب‌زای توسعه فناوری و تکنولوژی در دنیای فعلی، کم‌تحرکی و کاهش فعالیت‌های بدنی است؛ انسان به‌واسطه توسعه تکنولوژی فهمید می‌تواند بسیاری از مسیرها را نرفته و کارهای فیزیکی را انجام نداده و از طریق فضای مجازی و یا سایر راهکارهای بروکراتیک آن‌ها را به ثمر برساند که سبب کاهش فعالیت بدنی شد.

امیدی با بیان اینکه از طریق آگاهی بخشی از فضای مجازی و مظاهر تکنولوژی در جامعه می‌تواند به اعضای جامعه کمک کرده و آن‌ها را نسبت به مقوله اهمیت فعالیت بدنی آگاه کند، گفت: این مهم بستگی به چگونگی استفاده از فضای مجازی و ظرفیت‌های موجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی شاید فعالیت قهرمانی در سطح جوانان مورد توجه نباشد، بیان کرد: شاید فدراسیون‌های ورزشی به دلیل شیوع کرونا و تبعات توسعه فضای مجازی تحت تأثیر، آنچنان فعال نباشند اما می‌توانیم از طریق آگاهی بخشی و ارائه تمرینات مؤثر به‌صورت عمومی افراد را به سمت ورزش سوق دهیم و فعالیت‌های بدنی در نهادهای مختلف و خانواده پابرجا باشد.

این کارشناس ارشد تربیت‌بدنی افزود: باید در دوران جدید فکر جدیدی برای انواع تحرکات و فعالیت‌های بدنی بکنیم؛ اگر روزی می‌توانستیم دور هم جمع شده و با یکدیگر رقابت کنیم اما امروز به دلیل شرایط کرونا این مهم به دست نیاید و این دلیل مناسب و توجیه‌کننده‌ای برای عدم فعالیت بدنی نیست.

امیدی با بیان اینکه باید راهکارهایی به‌منظور افزایش فعالیت بدنی و تحرک افراد جامعه به‌ویژه در دوران کرونا به‌وسیله مسئولان و صاحبان امر آگاه به امور ورزش بیشتر مورد بررسی قرار دهیم، تصریح کرد: باید برنامه‌هایی را برای علاقه‌مندان به ورزش و افراد نیازمند به فعالیت بدنی عمومی داشته باشیم.

ورزش و فعالیت بدنی تأثیر قابل توجهی بر سلامت روان و جسم افراد و جلوگیری از بسیاری بیماری‌ها ازجمله افسردگی، فشارخون و... دارد که متأسفانه امروزه آن‌چنان‌که باید به آن توجه نمی‌شود و حتی برخی از خانواده‌ها به بهانه شیوع کرونا نه‌تنها فعالیت‌های ورزشی خود در بیرون از خانه را تعطیل کرده‌اند بلکه در خانه نیز فعالیت بدنی ندارند و این امر موجب بروز بیماری‌های مختلف در بین اعضای خانواده شده است.

فعالیت بدنی و ورزش تنها محدود به سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی نیست و افراد باید بدانند می‌توانند در خانه نیز ورزش کنند البته این موضوع نیز نباید فراموش شود که همگانی شدن بسیاری از ورزش‌ها این بستر را فراهم کرده است که افراد بتوانند در فضاهای روباز و پارک‌ها نیز به‌صورت دسته‌جمعی و با رعایت پروتکل‌ها فعالیت بدنی داشته باشند که البته فراهم کردن زمینه آن باید توسط متولیان امر ورزش محقق شود.

البته ارائه اطلاعات صحیح در خصوص فعالیت بدنی و ورزش و تأثیرات مخرب کم‌تحرکی به افراد و به‌ویژه خانواده‌ها تأثیر مستقیمی بر گرایش افراد به ورزش و فعالیت بدنی دارد که این امر نیز باید از سوی دستگاه‌های مربوطه ازجمله وزارت ورزش و ادارات کل در استان‌ها و شهرستان‌ها محقق شود و همگانی کردن بسیاری از رشته‌های ورزشی نیز موجب جذب علاقه‌مندان به این رشته‌ها خواهد شد که تحقق این امر نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و درست است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سلامت