سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

شناسه خبر: 4154
تاریخ انتشار: 1402/7/24 10:16:51

 

اگر تصمیم به استفاده از سیر خشک دارید، نیازی به هزینه اضافی ندارید چراکه می‌توانید با استفاده از روش‌های کاربردی اقدام به خشک کردن سیر تازه در خانه کنید.

سیر تازه یکی از مواد غذایی پر خاصیت است که در اوایل تابستان بیشتر یافت می‌شود. بسیاری از ما ایرانی‌ها از سیر در انواع غذاها به عنوان طعم دهنده استفاده می‌کنیم به همین خاطر سیر تازه را خشک می‌کنیم زیرا سیرهای خشک ماندگاری بیشتری نسبت به سیرهای تازه دارند. در این بخش چندین روش خشک کردن سیر تازه را آورده‌ایم.

اگر در این فصل که سیرتازه به وفور وجود دارد، سیر زیادی خریداری کرده‌اید، سیرها را به روش‌های زیر خشک کنید تا به مدت طولانی سیر تازه در اختیار داشته باشید. 

خشک کردن سیر تازه به صورت سنتی

برای خشک کردن سیر تازه می‌توانید سیرها را پوست گرفته و حلقه حلقه برش بزنید. سپس پارچه تمیزی روی زمین و در زیر آفتاب پهن کنید و این ورقه‌های سیر را روی آن پهن کرده و تا کاملا خشک شوند. برای خشک کردن سیر می‌توانید، سیرهایی که به تازگی چیده‌اید را بشویید و آنها را به مدت یک هفته در یک محل تاریک و بدون رطوبت خشک کنید.

خشک کردن سیر تازه با آویزان کردن

سیر تازه درست مثل پیازچه است و ساقه‌هایی دارد؛ شما برای خشک کردن این نوع سیر می‌توانید سیر را از ساقه‌های آن آویزان کنید تا خشک شود.

خشک کردن سیر تازه با دستگاه خشک کن

شما می‌توانید سیر تازه را با استفاده از دستگاه میوه خشک کن، خشک نمایید. به این طریق که پوست سیر را جدا کنید. سپس سیرها را نازک برش بزنید و برش‌های سیر را داخل دستگاه میوه خشک کن قرار دهید و بگذارید تا خشک شود. برش‌های سیر خشک را در یک ظرف درب بسته نگهداری کنید.

خشک کردن سیر تازه با پوست توسط  بخاری یا شوفاژ

برای خشک کردن سیر تازه می‌توانید سیرها را دانه دانه کنید و با پوست در سینی آلومینیومی یا روحی بچینید و سینی را روی بخاری یا شوفاژ قرار دهید تا سیرها به تدریج در خانه و بدون آلودگی خشک شوند.

خشک کردن سیر تازه با استفاده از فر

برای خشک کردن سیر می‌توانید سیرها را پوست بگیرید و ورقه ورقه کنید و کف سینی فر و یا یک توری مناسب پهن کنید و بعد آن ها را به مدت ۱.۵ الی ۲ ساعت با دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد داخل فر قرار دهید. بهتر است در زمانی که سیرها در فر قرار دارند، هر از گاهی سیرها را چک کنید. زمان خشک شدن سیرها در فر به نوع فر و برش‌های سیر بستگی دارد اما شما برای اینکه دریابید سیرها خشک شده‌اند یا نه یک سیر را تکه کنید اگر کاملا خشک شده بود و مغز آن نیز خشک بود، یعنی آماده است.

خشک کردن سیر تازه با نخ کشیدن سیر

شما برای خشک کردن سیر می‌توانید سیرها را از هم جدا کنید و ریشه سیرها را روی اجاق گاز بسوزانید. این کار باعث می‌شود سیرها رشد نکنند و پوک نشوند. سپس سیرها را با دستمال پاک کرده و باسوزن به نخ می‌اندازیم و آویزان می‌کنیم تا سیرها خشک شوند.به جز خشک کردن با روش‌های زیر می‌توان سیرتازه را به مدت طولانی نگهداری کرد. 

نگهداری سیر در دمای اتاق 

اگر می‌خواهید سیر تازه را طولانی مدت تر نگهداری کنید، آن را در یخچال قرار ندهید زیرا این کار باعث می‌شود رطوبت به سیر اضافه شود و می‌تواند باعث رشد کپک شود. سیر را در یک اتاق با دمای حدود ۱۶ درجه سانتی گراد نگهداری نمایید.

نگهداری سیر با پوست درفریزر

گرچه فریز کردن سیر عطر و طعم آن را تغییر می‌دهد، اما می‌توانید سیر را در فریزر به مدت طولانی نگه دارید. برای فریز نمودن سیر، آن را با پوست در یک پلاستیک یا فویل آلومینیومی یا پاکت فریزر قرار داده و آنها را در فریزر قرار دهید و زمان نیاز حبه‌های سیر را از فریزر خارج کنید.

نگهداری سیر تازه در روغن

برای نگهداری طولانی تر سیر تازه آن را در روغن قرار دهید.  برای نگهداری سیر در روغن، پوست سیرها را بکنید و سیرها را در یک بطری شیشه‌ای یا محفظه پلاستیکی روغن غوطه ور کنید و درب محفظه یا بطری را محکم ببندید و آن را مستقیماً در فریزر قرار دهید. هرگز شیشه سیر روغنی را در اتاق قرار ندهید و در فریزر بگذارید و زمانیکه به سیر نیاز داشتید، با قاشق آن را خارج کنید.

نگهداری سیر تازه در سرکه

برای نگهداری طولانی سیر تازه سیرها را در سرکه قرار دهید. برای این کار سیرها را پوست بکنید و سیرها را در یک بطری شیشهای بریزید و سپس سرکه مدنظر خود را درون آن بریزید و برای اضافه کردن طعم بیشتر به ترشی یک قاشق نمک را همراه با هر گیاه معطر خشک شده دیگر مانند فلفل قرمز، اورگانو، رزماری یا برگ بو به بطری اضافه کنید. درب بطری را محکم ببندید و آن را در یخچال قرار دهید. هرگز سیر ترشی را در دمای اتاق نگهداری نکنید زیرا به سرعت کپک می‌زند.

تهیه سیر نمکی

برای درست کردن سیر نمکی، سیر خشک شده را در یک غذاساز بریزید و تا به یک پودر نرم تبدیل شود. سپس چهار پیمانه نمک دریا را به یک پیمانه پودر سیر اضافه کنید و برای یک تا دو دقیقه آنها را ترکیب کنید. سیر نمکی را در یک بطری شیشه‌ای ریخته و درب آن را محکم ببندید و در جای تاریک و خنک قرار دهید.

سیر تازه و سفت را بخرید که پوست خشک و نازک داشته باشد و جوانه نزده باشد. اگر سیر تازه را خرد کرده‌اید یا رنده کرده‌اید، آن را در یک محفظه در بسته در یخچال نگهداری کنید و زود از آنها استفاده کنید.سیر را می‌توانید در یک سبد، یک کاسه کوچک با سوراخ تهویه و یا حتی یک پاکت کاغذی نگهداری کنید اما در پاکت‌های پلاستیکی یا ظروف در بسته نگهداری نکنید تا کپک و جوانه نزند.وقتی سیر را از هم باز کردید، به سرعت آن را مصرف کنید. 

اگر سیر شروع به نرم شدن کرد ، زمان آن رسیده که سیر را دور بیندازید.بوته سیر از هم جدا نشده را تا ۸ هفته و بوته‌های سیر جدا شده را بین ۳ تا ۱۰ روز می‌توان نگهداری کرد.

به گزارش وب گاه نمناک، دسته سیر تازه را دور نریزید و در یک کاغذ مرطوب قرار داده و بعد در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید. می‌توانید آن ها را شسته و هم ساقه و هم برگه‌های سبز را به قطعات ریز تقسیم و بسته‌بندی و در فریزر نگهداری نمایید. 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سلامت