سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

شناسه خبر: 4043
تاریخ انتشار: 1401/10/7 13:54:48

وقتی حرف از آسم و تنگی نفس کودکان به میان می آید، خواه ناخواه همه افراد به دنبال درمانی مطمئن و اثرگذار برای فرزندانشان هستند و احتمالا طب نوین را برای درمان آسم فرزند خود انتخاب می کنند اما جالب است بدانید که طب سنتی هم درمان های اثرگذار شگفت انگیزی برای درمان آسم دارد که قطعا عوارض آن بسیار کمتر از درمان با داروهای شیمیایی است.

 

این روزها که حسابی با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنیم و متاسفانه خبری از آسمان آبی و هوای پاک نیست، کودکان بیش از دیگر گروه های سنی در معرض خطر قرار دارند، به خصوص آن هایی که از بیماری های تنفسی همچون آسم رنج می برند و هوای سیاه این روزها، نفس شان را تنگ تر از همیشه کرده است. وقتی حرف از آسم و تنگی نفس کودکان به میان می آید، خواه ناخواه همه افراد به دنبال درمانی مطمئن و اثرگذار برای فرزندانشان هستند و احتمالا طب نوین را برای درمان آسم فرزند خود انتخاب می‌کنند اما جالب است بدانید که طب سنتی هم درمان های اثرگذار شگفت انگیزی برای درمان آسم دارد که قطعا عوارض آن بسیار کمتر از درمان با داروهای شیمیایی است. در اینجا همراه با «حمیدرضا آزادی فر» پزشک عمومی و کارشناس طب سنتی می خواهیم بیماری آسم کودکان و راهکارهای طب سنتی برای مقابله با این بیماری را مرور کنیم.

درمانی کوتاه مدت با اعتماد به طب سنتی

آسم به تنگ شدن و التهاب راه های هوایی گفته می شود که دراثر تماس فرد بیمار با محرک های محیطی از جمله آلودگی هوا اتفاق می افتد و فرد دچار حملات سرفه، خس خس سینه و حتی تنگی نفس می شود. براساس آمار موجود 5 تا 10 درصد کودکان از این بیماری رنج می برند اما خبرخوب این است که دو سوم کودکان با درمان مناسب بهبود می یابند که گاهی این بهبودی قبل از بلوغ و یا حوالی آن اتفاق می افتد؛ اما این بیماری در مورد یک سوم دیگر تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند که شدت و ضعف آن در افراد، متفاوت است اما به هرحال طب سنتی می تواند به درمان ایمن آسم و رقم زدن آمارهای خوب کمک بسزایی کند.

آزادی فر کارشناس طب سنتی در این باره می گوید:« بیشتر خانواده ها برای کاهش علایم آسم و درمان بیماری کودک خود به سراغ درمان های شیمیایی می روند که اکثر این درمان ها از طریق کورتون و اسپری هایی هستند که به صورت موضعی روی بافت ریه اثر گذاشته و برونش‌ها «قسمتی از دستگاه تنفسی  بین نای و نایژک‌ها» را گشاد می‌کنند. البته داروهای شیمیایی معمولا در فاز حاد تجویز می‌شوند و پزشکان در حالت عادی، دارویی به بیمار نمی دهند، مگر آنکه همان حالت آسم خفیف نیز برای کودک، آزاردهنده بوده و خواب شبانه را از او بگیرد. با تمام این شرایط جالب است بدانید که طب سنتی، حتی در آسم خفیف هم، درمان هایی برای کودکان درنظر گرفته و سعی دارد تا این بیماری را بطور کلی ریشه کن کند.» او ادامه می دهد:«کسانی که برای درمان آسم کودکان، به طب سنتی اعتماد کرده اند، خیلی زود جواب اعتماد خود را گرفته و شاهد کاهش چشمگیر علایم بیماری در کودک خود و حتی درمان قطعی او بوده اند، بطوریکه بسیاری از کودکان طی 2 ماه درمان با طب سنتی، بطور کامل بهبود یافته و حتی طی 6 ماه، اصلا سرما نخورده اند.»

اصلاح رژیم غذایی؛ اولین قدم برای درمان

باید بپذیریم که در زندگی مدرن امروزی، تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی، زمینه ابتلا به برخی بیماری ها از جمله آسم را افزایش داده و لازم است تا با اصلاحاتی در این راستا، اولین قدم برای سلامت فرزندان مبتلا به آسم را برداریم. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که کودکان، درک بالایی نسبت به رعایت رژیم غذایی و نکات مدنظر ندارند و این خانواده ها هستند که باید با دقت بیشتری مدیریت این مساله را در دست گرفته و سلامتی را به فرزندانشان بازگردانند. دکتر آزای فر در رابطه با اقدامات اولیه برای درمان کودکان مبتلا به آسم، توصیه هایی کلیدی دارد که آن ها را با هم مرور می کنیم:

*استفاده از فست فودها را فراموش کنید.

* ادویه جات و ترشیجات را کنار بگذارید.

* آب را به طور کم کم و با دمای ملایم بنوشید.

* از خوردن غذاهای پرحجم دوری کنید و غذاها را در وعده های بیشتر و کم حجم بخورید.

* غذاهایی با طبع سرد همانند گوشت گاو و گوساله، سفیده تخم مرغ، زرشک، عناب، خاکشیر را حذف کنید.

* مصرف نخود، عسل، انجیر و کلا موادی با طبع گرم را افزایش دهید.

* مصرف لبنیات را به حداقل برسانید و برای استفاده از ماست و دوغ از مصلح آن مثل آویشن، نعناع و پونه استفاده کنید و شیر را با عسل بنوشید.

*صبح و شب، یک قاشق مرباخوری عسل بخورید.

* با مصرف ملین‌ها از یبوست جلوگیری کنید.

*از مصرف ویتامین دی، آ، منیزیم و امگا 3 غافل نشوید.

لازم به توضیح است که بیماران مبتلا به آسم،همواره باید نکاتی را نیز در نحوه زندگی خود لحاظ کنند. مثلا ورزش سبک روزانه داشته باشند؛ از استرس دوربمانند و به خوبی بخوابند؛ به هیچ عنوان بعد از غذا به حمام نروند؛  در معرض آلودگی هوا و انواع مواد دودزا از جمله سیگار و قلیان قرار نگیرند؛ از فعالیت های شدید جسمی جلوگیری کنند؛برای بیرون رفتن، حسابی خود را بپوشانند و حتی در هنگام شب، از جوراب و کلاه استفاده کنند تا تحریک پذیری کاهش یابد؛ مانع از اضافه وزن شوند و همچنین از حیوانات خانگی دوری کنند.

قدم بعدی؛ به کارگیری پکیجی از درمان های سنتی

از حجامت فرار نکنید

همانطور که می دانید درمان در طب سنتی ارتباط مستقیمی با تغذیه دارد و این داروهای گیاهی هستند که نقش معجزه آسایی در روند بهبود ایفا می کنند. گرچه شاید در مورد برخی بیماری ها ظاهرا این طور به نظر برسد که درمان با طب سنتی امکان پذیر نیست اما این طب برای هرنوع بیماری، درمان منحصر به فردی دارد؛ مثلا در خصوص بیماری آسم می توان به جز تصویری از انواع اسپری های بینی و دهان، درمان های اثرگذار دیگری را متصور شد.

 درهمین راستا، دکتر آزادی فر با اشاره به درمان ها رایج آسم در طب سنتی توضیح می دهد:«یکی از نکات بسیار مهمی که جا دارد به آن اشاره کنم، بحث حجامت است، موردی که ممکن است برخی ها را از درمان با طب سنتی بازدارد. متاسفانه برای بسیاری از والدین، حجامت کودکان قابل توجیه نیست اما تمام خانواده ها باید بدانند که حجامت نوعی واکسیناسیون برای اطفال است که چندین برابر کمتر از واکسن ها و حتی تزریق های معمولی، کودک را دچار درد می کند اما اثرات شگفت انگیزتری به همراه دارد که تمام خانواده های معتمد به طب سنتی، این موضوع را به خوبی تجربه کرده و با دیدن سلامت فرزندانشان، دیگران را نیز به درمان با این طب حتی از طریق حجامت، تشویق کرده اند؛ بنابراین اگر مردم به این شیوه درمان در طب سنتی اعتماد کنند، شاهد کاهش چشمگیر آمار کودکان مبتلا به آسم خواهیم بود.»

 کارشناسان طب سنتی علاوه بر حجامت، دستورات دارویی دیگری را نیز برای بیماران درنظر می گیرند که زنجبیل، زردچوبه، نعناع، پونه، سیاه دانه، بابونه، عسل، دارچین و کندر به عنوان اصلی ترین مواد در درمان آسم موردتوجه قرار دارند که متخصصان طب سنتی متناسب با شرایط بیمار، ترکیبات دارویی را مشخص و تجویز می کنند اما به هرحال دکتر آزادی فر در اینجا چند مورد از متداول ترین و اثرگذارترین ترکیبات دارویی را شرح می دهند:« ترکیب یک قاشق عسل به همراه کمی پودر زنجبیل و فلفل سیاه، جوشانده شنبلیله به همراه مقداری زنجبیل، ترکیب عسل و سیاه دانه معروف به دوسین و دمنوش بابونه و دمنوش نعنا، از مهمترین ترکیب های هستند که منجر به درمان آسم می شوند اما میزان استفاده از هر ترکیب باید بنا به سن و شدت بیماری افراد از سوی کارشناس طب سنتی تعیین شود تا بیشترین اثرگذاری را روی بیمار داشته و بتواند روند درمان را کوتاه تر کند.»

باتوجه به آنچه از بایدها و نبایدهای طب سنتی برای درمان آسم خواندید، حتما دریافتید که بهبودی با کمک طب سنتی بسیار آسان تر از چیزی است که تصورش را می کردید، پس زمان را از دست ندهید و با اعتماد به طب سنتی، درمان کودکان خود را زیر نظر کارشناسان حاذق این طب آغاز کنید. شاید کودک شما هم جزو آن دسته کودکانی باشد که طی دوماه سلامتی خود را بطور کامل بدست می آورند.

*نفیسه خانلری


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سلامت