سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

شناسه خبر: 4038
تاریخ انتشار: 1401/10/4 14:47:16

 

زانو مفصلی بسیار پیچیده است که به ما کمک می‌کند حرکت‌های اساسی مثل راه رفتن، دویدن، پریدن یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها را انجام دهیم. مفصل زانو باوجوداینکه بسیار قوی است؛ اما در معرض آسیب‌ها و بیمار‌ی‌هایی وجود دارد که می‌توانند درد و ناراحتی ایجاد کنند. در این مطلب با ما باشید تا به علت‌های زانودرد و درمان‌های آن بپردازیم.
 

حدود ۵۲ درصد از افرادی که مفصل درد دارند، از درد زانوهایشان شاکی‌اند. واقعیت این است که خیلی از عوامل می‌توانند سبب زانودرد شوند. هرچند زانودرد اغلب ناشی از بیماری‌های التهابی بوده و دلیل بیشتر زانودردها این مسئله است اما زانودرد می‌تواند ناشی از ضربه، اضافه‌وزن و عادت‌های نادرست هم باشد.
 


علت‌های اصلی زانودرد

 
برای اینکه بفهمید چرا به زانودرد دچار هستید، لازم است کمی در مورد ساختار زانوی انسان آگاهی داشته باشید. مثلاً برای اینکه زانوهایتان انعطاف لازم را داشته باشند، باید استخوان‌ها، غضروف‌، عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها در وضعیتی کاملاً سالم باشند.
آسیبی که در هر یک از این قسمت‌ها اختلالی ایجاد کند به‌راحتی می‌تواند سبب زانودرد شود. زانوهای ما با گذشت زمان ضعیف‌تر هم می‌شوند و به همین دلیل است که خیلی از افراد با بالارفتن سن به زانودرد دچار می‌شوند.

زانودرد ناشی از آسیب
آسیب به رباط‌ها، تاندون‌ها یا کیسه حاوی مایع مفصلی می‌تواند دلیل زانودرد باشد. اگر هر یک از این بخش‌ها ضربه‌ای بخورند یا حرکت نادرستی انجام دهند، یک پروسهٔ التهابی ایجاد شده و باعث مشکلات حرکتی می‌شود. شایع‌ترین آسیب‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:
. آسیب رباط صلیبی جلویی: این آسیب نوعی پارگی است که در یکی از چهار رباطی رخ می‌دهد که درشت نی را به استخوان ران مرتبط می‌کنند.
. شکستگی: زمانی روی می‌دهد که استخوان‌های زانو در یک تصادف یا زمین افتادن می‌شکنند. این اتفاق برای افرادی که پوکی استخوان دارند نیز می‌تواند بیفتد.
. پارگی منیسک: چرخش ناگهانی زانو هنگامی که وزنی را تحمل می‌کنید می‌تواند موجب پارگی منیسک شود.
. بورسیت زانو: این بیماری ناشی از التهاب کیسه‌های مایع مفصلی اطراف مفصل زانو است.
. تاندونیت پاتلا: تاندونیت پاتلا به التهاب تاندون پاتلا گفته می‌شود که عضلهٔ چهارسر زانو در جلوی ران را به درشت نی متصل می‌کند.

زانودرد ناشی از بیماری
بیماری‌های التهابی مانند آرتریت، یکی از دلایل شایع زانودرد هستند. تخمین زده می‌شود بیش از ۱۰۰ نوع بیماری التهابی وجود دارد اما آن‌هایی که زانوها را بیشتر درگیر می‌کنند شامل موارد زیر می‌شوند:


. اوستئوآرتریت که به آن آرتروز هم می‌گویند
. آرتریت روماتوئید
. نقرس یا تجمع اسیداوریک
. آرتریت سپتیک (عفونی)
. کیست بیکر (ورم پشت زانو)
. عفونت استخوان‌های زانو
. عفونت مفصل زانو
. سرطان‌هایی که به استخوان رسیده‌اند

دیگر علت‌های زانودرد
عوامل دیگری نیز می‌توانند موجب زانودرد شوند که باید جهت تشخیص و درمان آن‌ها به‌موقع اقدام کنید:
. سندرم درد پاتلوفمورال
. اضافه وزن یا چاقی
. حرکات مکرر حین ورزش یا تمرین قدرتی
. آسیب‌های قبلی
. ضعف عضله
. سندروم نوار ایلیوتیبیال
. دیسپلازی کشکک
. بیماری اسگود شلاتر (درد زانو در نوجوانان)
. سندرم پلیکا (به درد در وسط و جلوی زانو گفته می‌شود که با حرکت و نشست و برخاست بدتر می‌شود)

درمان‌های طبیعی زانودرد

راهکارهای درمانی برای زانودرد بسته به ریشهٔ مشکل متفاوت‌اند. با این وجود راهکارهای طبیعی وجود دارند که می‌توانند برای تسکین زانودرد مفید باشند؛ امتحانشان کنید!

روغن زیتون
روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و آنتی‌اکسیدان‌هاست که می‌تواند زانودرد را تسکین دهد. طبق یافته‌های علمی، روغن زیتون دارای خواص ضدالتهابی و آرام‌بخش است که در کنار دیگر فواید، به بهبود گردش خون کمک می‌کند. روغن زیتون را هم می‌توانید بخورید و هم می‌توانید با آن زانوها را ماساژ دهید.

کیسه یخ
اگر زانوهایتان دردناک و ملتهب‌اند می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید. سرما، درد و سوزش را تسکین می‌هد. بهتر است حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کیسه یخ را روی موضع نگه دارید تا نتیجه بگیرید.

زردچوبه
مطالعات نشان داده کورکومین که یک ترکیب فعال در زردچوبه است می‌تواند جایگزین مسکن‌های رایج مانند ایبوپروفن در درمان اوستئوآرتریت زانو باشد.
 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

معمولاً زانودرد بدون درمان خاصی و با کمک چند راهکار مراقبتی برطرف می‌شود، اما اگر شرایط زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:
. درد شدیدی دارید
. زانوی دردناکتان متورم شده
. زانودردتان بعد از دو سه هفته برطرف نشده
. نمی‌توانید زانوی خود را حرکت دهید
. نمی‌توانید وزنتان را روی زانویتان بیندازید
. زانویتان قفل شده و همراه با درد صدای کلیک مانند می‌دهد (صدا دادن مفصل که با درد همراه نیست جای نگرانی ندارد و غیرعادی نیست)

توصیه‌های دیگر برای درمان زانودرد

. استراحت کنید؛ اولین اقدام درمانی برای بیشتر زانودردها استراحت است. استراحت اجازه می‌دهد التهاب فروکش کند. گاهی استراحت تمام آن چیزی است که برای تسکین زانودردتان نیاز دارید.
. از انجام فعالیت بدنی زیاد خودداری کنید زیرا به مفاصل زانو فشار زیادی وارد می‌نماید.
. وزن اضافی‌تان را با عادت‌های سالم کاهش دهید.
. سعی کنید به طور مرتب شنا کنید، زیرا شنا ورزشی است که به افزایش قدرت مفاصل کمک می‌نماید.
. در مورد اوستئوآرتریت زانو از توصیه‌های پزشکی پیروی کنید. این بیماران باید از ورزش‌های شدید که شامل حرکات مکررند اجتناب کنند.
. داروهای ضدالتهاب را فقط زیر نظر پزشک مصرف کنید.
. کفش مناسب بپوشید، خصوصاً اگر صافی کف پا دارید باید کفش‌هایی بپوشید که از پاهایتان به‌خوبی حمایت کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سلامت