سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک با تاکید بر اینکه تربیت کودکان در کانون خانه و خانواده اتفاق می‌افتد، گفت: نسبت به وضع موجود از تربیت سال های ابتدای کودکی فاصله گرفته‌ایم و لازم است نقش مادران خانه دار در این زمینه پررنگ تر شود.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه اولین رویداد ملی هوای مادری، مجتبی همتی‌فر روز چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاحیه اولین رویداد ملی هوای مادری اظهار داشت: وقتی از تعلیم و تربیت دوره اوان کودکی صحبت می‌کنیم معمولا در اولین نگاه، کودکستان به ذهن ما می‌آید اما بسترهای تربیتی دیگری باید در این راستا وجود داشته باشند.

وی افزود: وقتی افق نگاهمان را تمدنی و به شکل‌گیری کودکستان فکر کنیم، خانه و خانواده ظهور پیدا می‌کنند که در این راستا متاسفانه نسبت به وضع موجود از تربیت اوان کودکی فاصله گرفته‌ایم.

همتی‌فر بیان کرد: در این بین بستری فراهم می‌شود که به این سوال پاسخ دهیم، چقدر به نقش پدر و مادر در تربیت فرزندانمان توجه داریم؟ این سوال پیش روی سازمان تعلیم و تربیت کودک قرار گرفته است لذا باید زمینه سازی کنیم تا خانواده‌ها توانمند شوند.

رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک عنوان کرد: برنامه‌ای طراحی شده است که در آن نقش خانواده و خانه را پررنگ کنیم البته که نقش مادران در این بین پررنگ تر است و می‌بایست برای عمده مادرانی که شاغل نیستند نیز تدابیری داشته باشیم، که این مهم نقطه عزیمت طرح هوای مادری را کلید زده است که در آن باید هسته‌ها و مراکزی طراحی کنیم که محور آن توانمندسازی و آماده‌سازی مادران برای بهتر مادری کردن همراه با حال خوب است.

وی با تاکید براینکه تربیت کودکان در کانون خانه و خانواده اتفاق می‌افتد افزود: با مجموعه مطالعات و بررسی‌های انجام شده همچنین تجربه نگاری و اقدامات نظری برای توسعه این هسته‌ها، دبیرخانه مردمی هوای مادری در سازمان شکل گرفته است.

همتی‌فر گفت: اولین دوره این رویداد در مشهد برگزار می‌شود تا مجموع کنشگران فعال عرصه مادر و کودک همچنین علاقه‌مندان به حوزه کودک و مادر کنار هم بیایند و انتقال تجربه صورت گیرد.

وی همچنین ادامه داد: نگاه سازمان نیز تسهیل‌گری و توانمندسازی است تا به عنوان پشتیبان نرم افزاری این هسته‌ها ایفای نقش کند در این راستا از ظرفیت سایر دستگاه‌ها نیز استفاده می‌کنیم چراکه این طرح به فرزندپروری و افزایش کیفیت تربیت فرزند کمک می‌کند و اثرات مثبتی بر فرزندآوری نیز دارد.

همچنین حسین علیزاده دبیر رویداد ملی طرح هوای مادری با اشاره به برگزاری این رویداد در روزهای ۲۰ و ۲۱ دی اظهار داشت: طرح اولیه این رویداد با هدف هم‌افزایی، ارتقاء، حمایت و توسعه فعالیت‌های گروه‌های مادر و کودک و همچنین ایجاد جریان گفتمانی مادر و کودک در سراسر کشور شکل گرفته است.

وی گفت: چندین کارگاه‌ شامل هم افزایی تخصصی فعالان شاخص، تجربه نوردی و بیان تجربیات موفق مادرانه در محلات و تکمیل بوم چالش‌ها و اقدامات اختصاصی هر مجموعه با کمک راهبرهای تخصصی را در این دو روز برگزاری خواهیم داشت.

علیزاده گفت: در مراسم اختتامیه این رویداد که پنجشنبه در محل همایش‌های حرم رضوی برگزار می‌شود، از ۴۰ گروه برگزیده شاخص و فعال در حوزه مادر و کودک تقدیر و اهدای جوایز را خواهیم داشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
اجتماعی