سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

شناسه خبر: 4073
ابتلا به برونشیت پیامد استفاده چند ترکیب بهداشتی و شمیایی
تاریخ انتشار: 1401/12/25 11:23:37

یک متخصص فوریت‌های پزشکی با بیان اینکه استفاده و ترکیب مواد اسیدی، آسیب غیر قابل‌ جبرانی به ریه‌ها وارد می‌کند، گفت: در موارد پیشرفته استفاده مکرر از مواد شیمیایی و اسیدی برای تمیز کردن منزل سبب ابتلا به برونشیت ریه می‌شود.

در فرهنگ کهن ایرانی استقبال از بهار همراه با خانه‌تکانی کردن است؛ اما بسیاری از افراد به‌دلیل بی‌توجهی به نکات ساده و اصول صحیح ارگونومی در این فرایند افراد دچار آسیب‌هایی می‌شوند که در برخی موارد برگشت‌ناپذیر هستند.

شاید اگر در پایان سال و موقع خانه‌تکانی منازل به بیمارستان‌ها مراجعه کنیم با مواردی همچون پاره شدن دیسک، تخلیه چشم، شکستگی لگن و غیره مواجه شویم. به طور مثال سال گذشته یک خانم به دلیل بلندکردن فرش خیس به‌تنهایی و فشاری که به کمر خود آورده بود باعث شده که دیسک کمر او پاره شود و در روزهای پایان سال منتظر عمل جراحی و یا دوا درمان باشد.

خانم دیگر که با درد چشم به پزشک مراجعه کرده بود متوجه شد که چشمان او از داخل خون‌ریزی کرده و دکتر به او گفت که احتمالاً باید تخلیه شود؛ اما هنگامی که بیمار از پزشک دلیل را پرسید گفت احتمالاً وسیله خیلی سنگین بلند کردید و این امر سبب شده که به چشمانت فشار وارد شود. بیمار حرف دکتر را تأیید کرد و گفت که در ایام خانه‌تکانی خودش به‌تنهایی بوفه را بلند کرده و از آن زمان به بعد در ناحیه چشم خود احساس درد کرده است.

اما بانوی دیگر که به درستی نمی‌توانست نفس بکشد به دکتر گفت: برای خانه‌تکانی جوهرنمک و مایع ضدعفونی‌کننده را برای اثرگذاری بهتر ترکیب کرده و بعد از آن دچار تنگی نفس شده، این موارد نمونه‌ای از صدها دلیل مراجعه بانوان به پزشکان در ایام خانه‌تکانی و آسیب‌های آن است.

در ادامه با یکی از متخصصان فوریت‌های پزشکی در خصوص آسیب‌های احتمالی خانه‌تکانی به گفت‌وگو پرداختیم که نتیجه را باهم می‌خوانیم:

عباس غلامی‌هنر با بیان اینکه بانوان معمولاً در ایام خانه‌تکانی عید مواد شوینده مختلف و اغلب اسیدی را با یکدیگر ترکیب می‌کنند، افزود: مخلوط‌کردن مواد اسیدی با یکدیگر که برخی خانم‌ها برای تمیزی بیشتر استفاده می‌کنند مواد سمی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه استفاده و ترکیب مواد اسیدی، آسیب غیر قابل‌ جبرانی به ریه‌ها وارد می‌کند، گفت: در موارد پیشرفته استفاده مکرر از مواد شیمیایی و اسیدی برای تمیز کردن منزل سبب ابتلا به برونشیت ریه می‌شود.

این متخصص فوریت‌های پزشکی با بیان اینکه ترکیب جوهرنمک و وایتکس یک ترکیب سمی ایجاد می‌کند، افزود: این امر سبب تنگ شدن دریچه تنفسی و هوایی و در نتیجه تنگی نفس می‌شود و بیماری آسم را در پی خواهد داشت.

غلامی با بیان اینکه استفاده از چهارپایه‌های ناایمن آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ‌سلامت فرد وارد خواهد کرد، گفت: چهارپایه‌های تاشو که به‌درستی آن را باز نمی‌کنند، احتمال سقوط و شکستگی را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه هنگام بلند کردن بارهای سنگین بهتر است آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنیم تا احتمال آسیب به اندام‌ها و مفاصل کاهش یابد، اذعان کرد: همچنین باید تا حد ممکن بار را به بدن خود نزدیک و در حین بلند کردن از انجام همزمان حرکات چرخشی پرهیز کنیم.

مسئول پایگاه اورژانس هفت شهری ضمن اشاره به شکستگی‌های نواحی زانو، دست و لگن در اثر بی‌احتیاطی‌های خانه‌تکانی، ابراز کرد: هنگام حمل بار حتماً از دستکش مناسب و تمیز، از وسایل و تجهیزات کمکی و استاندارد مانند مچ‌بند، زانوبند، دستکش، کمربند، ماسک و… استفاده کنید.

غلامی با بیان اینکه استفاده از مواد شوینده در فضاهای دربسته مثل حمام و سرویس بهداشتی خطرناک است، عنوان کرد: ترکیب مواد شیمیایی به‌خودی‌خود ضرر دارد و آسیب‌زا خواهد بود و باید هنگام استفاده از آن‌ها، پنجره و یا دری باز باشد که احتمال آسیب و خطر را کمتر کند.

وی با بیان اینکه کارهایی مانند بلند کردن اجسام سنگین باعث می‌شود ستون فقرات حالت طبیعی خود را از دست بدهد و خمیده شوند، عنوان کرد: این امر خطرات جبران‌ناپذیر برای افراد را در پی خواهد داشت از طرفی خانه‌تکانی و بلندکردن اجسام سنگین در کوتاه‌مدت باعث خستگی شده و احتمال بیرون ‌زدن دیسک و آسیب‌ دیدن ستون فقرات زیاد می‌شود.

این متخصص فوریت‌های پزشکی ضمن تأکید به مراجعه زودهنگام به پزشک و اورژانس در هنگام ابتلا به مسمومیت به مواد شیمیایی، ابراز کرد: به تعویق ‌انداختن زمان تماس با کارشناسان هنگام بروز مشکل یا شکستگی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری به‌سلامت فرد وارد کند.

غلامی با بیان اینکه انجام حرکات پیاپی، سنگین و خم‌کننده مفاصل دست‌ها در روزهای خانه‌تکانی عوارضی به‌دنبال دارد که کشیدگی تاندون‌ها و کوفتگی مفاصل ازجمله آن‌هاست، خاطرنشان کرد: انجام کارهای سنگین‌تر با انگشت‌ها نیز می‌تواند تشدیدکننده روماتیسم مفاصل یا عامل بروز آرتروز انگشتان باشد؛ اما مهم‌تر از آن بروز عوارضی در مچ دست است که بر اثر ضربات و خم ‌شدن مکرر مچ، روی عصب دست ایجاد می‌شود و گزگز انگشتان را به‌دنبال دارد.

وی توصیه کرد: در طول انجام کارهای منزل کمی استراحت کنید، مهم نیست چقدر طول بکشد تا کارها به پایان برسد. بعد از 45 دقیقه تلاش و فعالیت، حداقل 10 دقیقه استراحت کنید تا دچار آسیب‌های عضلانی و مفصلی ناشی از استفاده طولانی‌مدت نشوید.

مسئول پایگاه اورژانس هفت شهری با بیان اینکه لازم است بانوان و خانواده‌ها کارهای عید را در چند روز انجام دهند، ابراز کرد: انجام یک‌باره و سنگین فعالیت عید و خانه‌تکانی باعث کاهش تمرکز، خستگی و آسیب‌های عضلانی می‌شود.

غلامی با بیان اینکه خطر برق‌گرفتگی در این دوران وجود دارد، ابراز کرد: با شستن دیوارها این احتمال وجود دارد که آب وارد پریز برق و سبب برق‌گرفتگی شود، بهتر است از دستمال نمناک استفاده کنیم و به‌صورت مستقیم آب روی کلید و پریزها نریزیم.

حال باتوجه‌به آنچه گفته شد ایرانیان از دیرباز نزدیک ایام عید و برای استقبال از بهار خانه‌تکانی انجام می‌دهند. با تمام شیرینی‌هایی که تمیز کردن خانه دارد؛ اما عدم رعایت نکات اصولی باعث به‌وجود آمدن آسیب‌های جدی و غیرقابل‌ جبرانی همچون برونشیت ریه خواهد شد؛ در واقع اکثر بانوان برای تمیزی بهتر چند اسید و مواد شوینده را با یکدیگر ترکیب می‌کنند که سبب به‌وجود آمدن ماده بسیار سمی و خطرناک برای بدن و ریه‌ها می‌شود در واقع این مواد می‌تواند ابتلا به بیماری‌های ریوی را در پی داشته باشد.

از طرفی به‌دلیل نداشتن وقت و انجام زودتر کارها برخی خانم‌ها ترجیح می‌دهند که منتظر کمک دیگران نمانند و وسایل سنگین را بلند کنند که این موضوع سبب سقوط، پارگی دیسک گردن، آسیب به عضلات و غیره می‌شود.

هنگام شست‌وشو و خانه‌تکانی عید بسیار مراقب برق‌گرفتگی باشید و قسمت‌هایی کـه سیم‌ها، کلید و پریزهای برق عبور کرده را آب نگیرید؛ زیرا برق‌گرفتگی در موارد شدید منجر بـه مرگ می‌شود.

گاهی در اثر عدم رعایت نکات ایمنی و سلامت، خانه‌تکانی منجر بـه بروز حوادث و آسیب‌هایی می‌شود کـه سلامت افراد را مورد مخاطره قرار می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها برای تمیزکردن خانه برای ورود بـه سال جدید عجله ‌نکردن در اتمام کارها اسـت. تمیز کردن منزل در این فصل می‌تواند بسیار کسل‌کننده باشد، ایمنی را هرگز فراموش نکنید حتی اگر تمام روز را سخت‌کار کرده‌اید. بهترین کار این اسـت کـه هنگام خستگی کار را متوقف کرده و یک لیوان آب بنوشید در جای ایمن استراحت کنید و با رعایت نکات ایمنی و اصولی به استقبال بهار بروید.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سلامت