سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

 

جنگ لفظی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره مسئله پذیرش پناهندگان افغان در آستانه برگزاری نشست وزرای اروپایی بالا گرفته است.

 مناقشات لفظی بر سر پذیرش پناهندگان افغان در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در آستانه برگزاری نشست وزرای اروپایی که امروز (سه شنبه) برگزار می شود بالا گرفته است.

"ین آزلبورن"، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ در آستانه برگزاری این نشست خواستار پذیرش پناهندگان بیشتر از طرف کشورهای عضو این اتحادیه شده و تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید آماده باشد 40 هزار تا 50 هزار مکان اسکان مجدد برای افغان ها فراهم کند.

وی در گفتگویی با روزنامه دی ولت آلمان اظهار داشت: با این اقدام ما می خواهیم دختر بچه ها، زنان، قضات سابق و فعالان حقوق بشر و اشخاص دیگر که زندگی آن ها به صورت غیر مستقیم در معرض خطر قرار دارد را در چارچوب طرحی قانونی و ایمن و با همکاری آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به اروپا بیاوریم.

وی با نگاهی به نشست وزرای اروپایی که امروز (سه شنبه) برگزار می شود انتقاد شدیدی به مواضع صدر اعظم اتریش و نخست وزیر اسلوونی در این باره وارد کرده و گفت: من امیدوارم که در برابر مواضع آقای کورتس از اتریش و آقای یانسا از اسلوونی که هر دو آشکارا و به وضوح با اوربان، سالوینی و لوپن همخوانی دارد مقاومت شود. این ها همه همبستگی مستقیم انسانی در این لحظه دراماتیک فوق العاده با مردم شکنجه شده در افغانستان را رد می کنند.

وی خطاب به این مقام های اروپایی گفت: شما کیفیت اروپایی بودن خود را از دست می دهید. حالا باید اکثر کشورهای اروپایی در برابر این مواضع از ارزش های اتحادیه اروپا دفاع کنند.

سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش اخیرا اعلام کرده که نمی خواهد پناهندگان افغان را بپذیرد. نخست وزیر اسلوونی هم که کشورش ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده دارد اعلام کرده که تنها به افرادی در افغانستان کمک می کند که در طول جنگ در این کشور به ائتلاف نظامی ناتو کمک کرده‌اند.

این در حالی است که کمیسیون اروپایی هم اخیرا از همه کشورهای عضو این اتحادیه درخواست کرده که در قالب برنامه اسکان مجدد پناهندگان افراد بیشتری را از افغانستان بپذیرند.

ایتالیا هم انتقاد شدیدی به موضع اتریش در قبال مسئله پذیرش پناهندگان افغان وارد کرده است.

"ماریا استلا گلمینی"، وزیر منطقه ای ایتالیا به صراحت از کشور اتریش که گفته نمی خواهد پناهندگان را بپذیرد انتقاد کرده است.

وی همچنین در این باره گفته است: اتریش نمی خواهد هیچ پناهنده ای را از جمله از افغانستان بپذیرد و دیگر کشورهای اروپایی هم دیوارهایی را در مقابل پناهندگان می سازند. بدون همبستگی اروپایی هیچ آینده‌ای در این راستا وجود نخواهد داشت.

سرگیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا هم روز یکشنبه انتقاد شدیدی به برخی سیاستمداران اروپایی وارد کرد که البته در قبال مردم افغانستان ابراز همبستگی می کنند اما نمی خواهند هیچ پناهنده‌ای را بپذیرند. وی به این ترتیب به صورت غیر مستقیم به اتریش انتقاد وارد کرد. وی تاکید کرد که این موضع با ارزش های اتحادیه اروپا منطبق نیست.

کمیسیون اروپایی اخیرا از کشورهای عضو اتحادیه درخواست کرده در چند هفته آینده پیشنهادهای مشخصی را برای پذیرش پناهندگان در سال آینده ارائه دهند.

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان البته اعلام کرده : هر کسی که می خواهد به کشور ما دست پیدا کند اجازه ورود ندارد.

وی اعلام کرده که در صورت هجوم مجدد پناهندگان کنترل های مرزی را تشدید خواهد کرد.

وی در گفتگویی با نشریه بیلد آلمان اعلام کرده: ما همه اقدامات را بکار می گیریم تا از دسترسی کنترل نشده مهاجران به اروپا جلوگیری کنیم؛ از این رو ما جنبش های پناهندگی از افغانستان و دیگر کشورهای منطقه از جمله سوریه و عراق را به دقت مورد بررسی قرار می دهیم. ما در صورت لزوم اقدامات کنترلی را تا حد ممکن تشدید خواهیم کرد. همه کسانی که می خواهند به کشور ما بیایند اجازه ورود ندارند.

اتریش هم به شدت مخالف پذیرش پناهندگان از افغانستان است. سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش شدیدا این مسئله را رد کرده است.

مسئله پذیرش پناهندگان از افغانستان این روزها به مسئله‌ای جنجال برانگیز در اتحادیه اروپا تبدیل شده و اختلاف نظرهای زیادی در این باره بین مقام‌های اروپایی ایجاد شده است.

"یانژ یانسا"، نخست وزیر اسلوونی که کشورش ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده دارد اعلام کرده که اتحادیه اروپا هیچ کریدور اروپایی بشردوستانه برای مهاجرت از افغانستان را باز نخواهد کرد.

اکثر کشورهای اروپایی و نهادهای این اتحادیه می خواهند از وقوع موج جدید پناهندگان به اروپا به دلیل تحولات افغانستان جلوگیری کنند.

"دیوید ساسولی"، رئیس پارلمان اروپا هم در مقابل به صورت علنی با موضع اسلوونی مخالفت کرده و تاکید کرد: این به عهده رئیس دوره ای اتحادیه اروپا نیست که بگوید این اتحادیه باید چکار کند. وی بر لزوم همبستگی در این شرایط تاکید کرد.

کشورهای اروپایی به شدت نگران وقوع بحران پناهندگان جدید به دلیل تحولات اخیر در افغانستان هستند و به دنبال راهکاری برای مهار این بحران احتمالی بوده و در این باره اختلاف نظرهایی هم دارند.

 

تا پیش از این هم اروپا همچنان درگیر بحران پناهندگان بوده و هنوز نتوانسته است برای غلبه بر آن به راهکار درست و عملی دست پیدا کند.

کشورهای اروپایی به‌جای یافتن راه‌حلی برای تقسیم عادلانه پناهندگان در این اتحادیه تلاش می‌کنند با ابزار مختلف و حتی با خشونت پای این قشر آسیب‌دیده را که عمدتاً به‌واسطه سیاست‌های غلط همین غربی‌ها به این روز افتاده‌اند از این اتحادیه ببرند.

مناقشات بر سر مسئله تقسیم عادلانه پناهندگان در اتحادیه اروپا همچنان به‌دلیل مخالفت برخی اعضا حل‌ نشده باقی مانده است و همچنان با توجه به پیمان دوبلین، کشورهای مرزی این اتحادیه در معرض هجوم چشمگیر پناهجویان قرار دارند.

حالا این روزها تشدید تحولات در افغانستان هم نگرانی ها درباره هجوم مجدد پناهندگان به اروپا را افزایش داده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی