سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

شناسه خبر: 3414
مسئولان حمایت کنند مشاغل بانوان به سمت تعطیلی نمی‌رود
تاریخ انتشار: 1400/6/21 11:33:24
یک بانوی فعال در حوزه کسب و کار بانوان گفت: مسئولان حمایت کنند مشاغل بانوان به سمت تعطیلی نمی‌رود، در این صورت نیروهای تعدیل شده، بازگردانده می‌شوند و درآمد آنها به تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی کمک می‌کند.

کسب‌وکار بانوان در گفته‌ها مورد توجه مسئولان است، اما عدم حمایت‌ها نشان از تناقض گفته‌ها با عمل دارد و مشکلات موجود در حوزه اشتغال و کارآفرینی بانوان آنچنان بالا است که بسیاری را از ادامه فعالیت منصرف می‌کند.

امروزه زنان همپای مردان در اشتغال، کارآفرینی و تأمین هزینه‌های خانواده در حال تلاش هستند و موضوع اشتغال زنان و زنان کارآفرین واژه‌ای است که شاید بارها و بارها شنیده‌ایم و حتی زنان موفقی نیز در این عرصه دیده و با آنها هم صحبت شده باشیم؛ در گذشته اشتغال بانوان چندان مقبولیت عمومی و اجتماعی نداشت و امروزه با توجه به شرایط اقتصادی شاغل بودن زنان اگر یک ضرورت نباشد اما کمک بزرگی به بهبود معیشت و اقتصاد خانواده است.

اما در این میان کارآفرینی یکی از مواردی که گرچه سختی‌ها و مشکلات خاص خود را دارد اما داریم زنان موفقی که به این عرصه ورود کرده و عنوان زن کارآفرین را به خوبی محقق کرده‌اند؛ حضور بانوان در عرصه‌های مختلف نشان از توانمندی و پشتکار آنها برای معنا بخشیدن به شعار «خواستن توانست است» بوده و تا به امروز زنان ایرانی این مهم را به خوبی معنا کرده‌اند.

در استان همدان نیز همچون سایر نقاط کشور داریم زنان کارآفرینی که در عرصه‌های مختلف مشغول فعالیت بوده و در تلاش هستند بهترین کارآفرین در حوزه فعالیتی خود باشند و با حل مشکلات، مصمم بر بهتر شدن شرایط اقتصادی و معیشتی زندگی برای خود و دیگران هستند و به منظور پرداختن به این قشر با تنی چند از این زنان به گفت‌و‌گو نشستم.

نرگس عسگری بانوی تولیدکننده روکش صندلی ماشین در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با اشاره به سابقه چهارساله فعالیت در این عرصه، اظهار کرد: از ابتدای شروع فعالیت با توجه به رونق کار انگیزه بالایی برای جذب نیرو و توسعه این کار داشتم و طی چند سال نیروها را افزایش دادم.

وی با بیان اینکه در ابتدا با یک نفر نیروی کار شروع کردم، گفت: با رونق کار نیروها به چهار نفر افزایش یافت و کار تا قبل از شیوع کرونا خوب پیش می‌رفت و با شیوع این بیماری ما نیز همچون دیگر مشاغل درگیر این موضوع شدیم.

این بانوی تولیدکننده روکش صندلی ماشین بیان کرد: با شیوع کرونا، تعطیلی‌های اجباری و عدم رونق کار مجبور به تعدیل نیروها شدم و اکنون تنها با یک نیرو و آن‌هم تولید روزانه یک‌دست روکش صندلی فعالیت داریم.

عسگری با بیان اینکه تمام نیروهای فعال در این بخش خانم بودند، افزود: متأسفانه به‌دلیل شرایط موجود این نیروها بیکار شدند و با توجه به اینکه تنها راه درآمدی بنده نیز این فعالیت است مجبور به سر پا نگه داشتن آن با سخت‌ترین شرایط و تولید حتی روزانه یک‌دست روکش صندلی هستم.

وی با اشاره به عدم حمایت از کسب‌وکار بانوان، تصریح کرد: برای دریافت تسهیلات اقدام کردم که متأسفانه با سنگ‌اندازی‌های بسیار ازجمله ارائه ضامن کارمند آن‌هم کارمند درجه یک، موفق به دریافت وام نشدم و اکنون با سرمایه خود و حداقل فعالیت کار می‌کنم.

این بانوی تولیدکننده روکش صندلی ماشین ادامه داد: تولیدات ما جزو کالاهای ضروری نبوده و متأسفانه فروش از رونق افتاده و به این دلیل تولید ما نیز کاهش یافته است و طی مدت شیوع کرونا متأسفانه هیچ‌گونه حمایتی از ما نشد و نمی‌دانیم برای حمایت کجا برویم.

عسگری با تأکید بر اینکه مسئولان حمایت کنند که این مشاغل به سمت تعطیلی نروند، خاطرنشان کرد: در صورت حمایت نیروهایی که در گذشته مشغول به فعالیت در این تولیدی بودند، بازگردانده می‌شوند و درآمد آنها به تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی کمک می‌کند.

حمایت‌ از مشاغل خانگی به‌ویژه در حوزه بانوان شعار اکثر مسئولان بوده و این در حالی است که متأسفانه در عمل اینگونه نیست و شواهد حاکی از آن است که کمترین توجه و حمایتی در این خصوص وجود ندارد؛ مشکلات کارآفرینان بسیار است اما زنان کارآفرین با توجه به برخی محدودیت‌ها و مشاغل فعال در آن با مشکلات بیشتری مواجه بوده و هستند که رفع آنها نیازمند حمایت‌های بیشتری است.

نهادهای حمایتی از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا کمیته امداد و... می‌توانند حمایت‌های قابل توجهی از حوزه کسب و کار بانوان داشته و در رفع مشکلات آنها را یاری کنند و عملیاتی کردن این مهم نه تنها سخت نبوده بلکه با ارائه تسهیلات ویژه و دیگر حمایت‌ها می‌توانند به رونق کسب و کار در حوزه بانوان کمک کنند تا در شرایط اقتصادی امروز باری از دوش خانواده‌ها و زنان بردارند.

این نکته قابل ذکر است که برای حمایت از کسب و کار بانوان و رونق تولید داخلی و حمایت از این بانوی کارآفرین، هموطنان عزیز می‌توانند به منظور سفارش کار و تهیه روکش‌های مقاوم و تولید داخل با شماره تلفن 09188180257 تماس حاصل کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
اجتماعی