سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری فرایش

در سال ۹۹ برای اولین بار پس سال‌ها شاهد افزایش حدود ۴.۵ درصدی آمار ازدواج بودیم که بسیاری از کارشناسان قائل بر این هستند که حذف تشریفات و مراسم نوظهور از جمله دلایل افزایش ازدواج طی سال ۹۹ بوده است.

 مدیرکل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به افزایش چهار درصدی ازدواج در کشور طی سال ۹۹ گفت: «علیرغم افزایش ازدواج در کشور اما استان‌هایی نیز هستند که طی سال ۹۹ با کاهش ازدواج و یا رشد منفی ازدواج مواجه بودند که از جمله این استان‌ها تهران با کاهش نیم درصدی و کردستان با کاهش ۱.۳ درصدی بوده که نیازمند آسیب شناسی جدی توسط دانشگاهیان است.»

 اعظم کریمی در وبینار "ازدواج بالغانه، تحکیم خانواده و تعالی جامعه" که به همت جهاد دانشگاهی واحد الزهرا برگزار شد، اظهار کرد: «آمار ازدواج در سال ۹۸ نسبت به سال قبل آن چهار درصد کاهش و سال ۹۷ نسبت به سال قبل خود ۹ درصد کاهش داشته است اما در سال ۹۹ برای اولین بار پس سال‌ها شاهد افزایش حدود ۴.۵ درصدی آمار ازدواج بودیم که بسیاری از کارشناسان قائل بر این هستند که حذف تشریفات و مراسم نوظهور از جمله دلایل افزایش ازدواج طی سال ۹۹ بوده است.»

کریمی مراسم‌های حذف شده را مراسم‌هایی دانست که حذف آن‌ها هیچ اثری در مسیر زندگی دو نفر ندارد و ادامه داد: «وقتی به شاکله آیین اقوام  در بحث ازدواج نگاه می‌کنیم، شاهد کمک دسته جمعی اقوام یک منطقه برای ازدواج جوانان هستیم که این موضوع اکنون به بحران و مشکل بزرگ و نگرانی عمده برای خانواده‌ها بدل شده است. امیدواریم با فرهنگسازی‌های انجام شده این ارقام رشد ازدواج ادامه داشته باشد.»

خراسان جنوبی دارای بیشترین آمار ازدواج در سال 99

کریمی افزود: «در فرهنگ عامه ما دیگر تجرد عیب محسوب نشده و در حوزه ارائه تسهیلات خیلی تفاوتی بین فرد متاهل و مجرد قائل نیستیم و بسیاری از ارزش ها در خانواده‌ها تغییر کرده است. امروزه خانواده‌ها شروطی برای ازدواج جوانان دارند که خودشان ازدواجشان را اینگونه آغاز نکرده اند و این مساله در آمار ازدواج اثر گذاشته است.»

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان، با بیان اینکه نگران تشکیل خانواده ایرانی هستیم، گفت: « به تناسب افزایش سن ازدواج بحران جمعیت را در پیش خواهیم داشت. شاید بزرگترین تغییر کرونا در بحث فرهنگ سازی به حذف مراسمات باز می‌گردد. اما مساله ای که ما را به عنوان دستگاهی که حفظ هرم سنی جمعیت برایش مهم است، نگران کرده، بحث فرزندآوری است. بسیاری از خانواده‌ها بر اساس خیلی از باورهای نادرست این مساله را به تعویق انداخته و این نگرانی وجود دارد که کرونا بر تعداد موالید پس از ازدواج نیز اثر گذاشته باشد.»


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
اجتماعی