کد خبر : 3622
تاریخ : 1400/8/10
گروه خبری : اجتماعی

قاسم پور: تامین مالی مهمترین مانع اجرای کامل بیمه زنان خانه‌دار است

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی مهمترین عامل اجرایی نشدن درست بیمه زنان خانه‌دار را بی‌توجهی به الزامات بودجه‌ای و نهادی دانست و گفت: اگر تاکنون دستگاه‌ها نتوانسته‌اند به این تکلیف خود به درستی پاسخ دهند، بیشتر مربوط به تأمین مالی بوده، نه بی‌توجهی یا عدم اراده به انجام.

فاطمه قاسم پور در رابطه با موضوع بیمه زنان خانه‌دار با توجه به اینکه سال‌ها از مطرح شدن آن می‌گذرد، بیان کرد: موضوع بیمه زنان خانه‌دار در اوایل دهه ۸۰ مطرح شد و از همان زمان مسیر پرفراز و نشیبی را به لحاظ قانونی و بودجه‌ای طی کرد. در عرصه سیاست‌گذاری در موضوعات مختلف، عدم طرح درست مساله، شناسایی ابعاد دقیق آن، کارشناسی صحیح و موثر، ایجاد اجماع نخبگانی و اقناع جامعه هدف و در نهایت بی‌توجهی به الزامات بودجه‌ای و نهادی می‌تواند در فرآیند اجرای قانون مشکلاتی را ایجاد کند. در خصوص بیمه زنان خانه‌دار نیز چنین اتفاقی رخ داده و موجب شده در طی این سال‌ها همواره مجریان قانون نتوانند ریل‌گذاری صحیحی برای اجرای آن تعریف کنند.

وی افزود: ضمن آن‌که برنامه‌ریزان بودجه‌ای هم نتوانسته‌اند بودجه آن را به خوبی تأمین کنند. از سویی بیمه زنان خانه‌دار مطالبه بخش مهمی از جامعه زنان است و لازم است به نحوی سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان به این مطالبه پاسخ دهند.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در رابطه با اینکه چه مشکلاتی در مسیر تحقق و اجرای این طرح وجود دارد؟ آیا موانع و دستگاه هایی مخالف این طرح هستند و چه دستگاه هایی همکاری لازم را ندارند؟ تصریح کرد: عمده مسأله، به تأمین مالی مربوط می‌شود، نه استنکاف دستگاهی. اگر هم تاکنون دستگاه‌ها نتوانسته‌اند به این تکلیف خود به درستی پاسخ دهند، بیشتر مربوط به عدم تأمین مالی بوده، نه بی‌توجهی یا عدم اراده به انجام.

قاسم پور در ادامه یادآور شد: در برهه‌ای مقرر شد بیمه در گام نخست برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شود و تعداد اولیه‌ای نیز برای آن مدنظر قرار گرفت که انجام شد. در حال حاضر هم بیمه زنان سرپرست خانوار در جریان است، اما به علت بار مالی، نتوانستیم جامعه هدف را توسعه دهیم و سایر اقشار را هم تحت پوشش قرار دهیم و شاهد پشت ‌نوبتی‌های فراوان هستیم. در واقع بیمه زنان خانه‌دار نیازمند به‌کارگیری اصول تأمین اجتماعی مانند مشارکت، پایداری منابع، اثربخشی، همبستگی اجتماعی، بین نسلی بودن و اصل ضرورت عمل مؤثر اجتماعی و همچنین ملاحظه شرایط اجتماعی و اقتصادی مانند وابستگی بیش از حد سازمان‌های بیمه‌گر به بودجه عمومی است.

وی در رابطه با اینکه آیا فراکسیون زنان و خانواده مجلس اقداماتی برای تحقق این مطالبه خواهد داشت؟ بیان کرد: با توجه به چند موضوع در فراکسیون زنان و خانواده تصمیم گرفته شد که نسبت به این مورد ورود داشته باشیم. نخست آن‌که بیمه زنان خانه‌دار از منظر حفظ تعادل خانواده، حمایت از خانه‌داری زنان و استقلال و رفاه اعضای خانواده واجد اهمیت است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: مساله دوم آن‌که پس از گذشت این سال‌ها، بیمه زنان خانه‌دار مطالبه بخش زیادی از جامعه زنان شده و لازم است که به آن پاسخ دهیم. این شرایط موجب شد در گام نخست در تعامل با کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و طی جلسات متعدد، سناریوهایی جهت تحقق بهینه بیمه زنان خانه‌دار طراحی شود و هر سناریو به طور مجزا مورد بررسی قرار گرفت. هفته گذشته نیز پس از بررسی‌های کارشناسی مختلف، جلسه‌ای با حضور اعضای فراکسیون، مسؤولان دستگاه‌های مربوطه و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد و طی آن، سناریوهای طراحی ‌شده مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد براساس ملاحظات مطرح‌ شده، سناریوها توسط کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس تکمیل و نهایی‌سازی شود.

انتهای پیام

  لینک
http://farayesh.ir/Press/ShowNews/3622