کد خبر : 3398
تاریخ : 1400/6/18
گروه خبری : اجتماعی

ایجاد اشتغال پایدار خواسته اصلی زنان سرپرست خانوار

نهاد و یا بخشی برای حمایت از این قشر ایجاد شود

ایجاد اشتغال پایدار درخواست اصلی زنان سرپرست برای تأمین خانواده است تا بتوانند آبرومندانه و با درآمد مناسب هزینه‌های خانواده را تأمین کنند؛ ایجاد یک نهاد و یا بخش به منظور حمایت از این قشر در بحث اشتغال و مسائل مختلف در رفع مشکلات آنها موثر است.

به گزارش فرایش، شاید بیان واژه سرپرست خانوار نقش مردان و پدران را در اذهان شکل می‌دهد اما واقعیت این است که گاهی زنان همپای مردان در تأمین خانواده‌های خود نقش داشته و از این رو زن سرپرست خانوار نیز کلید واژه‌ای است که طی سال‌های گذشته در فرهنگ لغات اجتماعی افزوده شده است.

هرچند وظیفه تأمین خانواده در فرهنگ ایرانی و اسلامی جامعه ما از دیرباز بر عهده مرد بوده اما شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که امروزه شاهد افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار به دلایل متعددی از جمله فوت و یا اعتیاد همسر، طلاق و... هستیم؛ با افزایش این پدیده در جامعه به طور قطع شاهد آسیب‌ها و مشکلات دیگری در این راستا نیز هستیم که متأسفانه به این موارد کمتر توجه شده است.

اینکه زنان سرپرست خانوار با چه مشکلات و مسائلی در تأمین مایحتاج و هزینه‌های خانوار مواجه هستند و این موضوع که آیا مشاغل موجود برای این قشر در شأن آنهاست یا خیر از جمله مواردی است که پرداختن به آن امری ضروری است اما نه از دیدگاه کارشناسان و یا مسئولان بلکه از دیدگاه زنان سرپرست خانوار که با مشقت‌های فراوان در این مسیر مواجه هستند.

معیشت و اقتصاد خانواده یکی از مهمترین موضوعات در رفع بسیاری از مشکلات این نهاد اجتماعی است و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار می‌تواند به عنوان برنامه‌ حمایتی برای این قشر از جامعه باشد که متأطفانه با گذشت سال‌ها هنوز هم آنگونه که باید به آن پرداخته نشده است؛ به منظور پرداختن به مشکلات زنان سرپرست خانوار و شنیدن درد و دل‌ها با تعدادی از آنها گفت‌و‌گو کردیم.

بهراملو با اشاره به عدم رسیدگی به وضعیت زنان سرپرست خانوار، اظهار کرد: این قشر مشکلات بسیاری دارند و آن‌گونه که باید به آن‌ها رسیدگی نمی‌شود و به هرکجا مراجعه می‌کنیم برای ارائه کوچک‌ترین خدمت و حمایتی نیز بهانه‌های متعددی می‌آورند.

وی با بیان اینکه تحت پوشش هیچ‌یک از ارگان‌های حمایتی نیست، گفت: البته از حمایت‌های یک خیریه بهره‌مند هستیم، خیریه‌ها از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند و در حد توانشان از این قشر حمایت کرده و کمک می‌کنند.

این زن سرپرست خانوار مهم‌ترین مشکل زنان سرپرست خانوار را دید بد دیگر افراد جامعه نسبت به آنها دانست و تصریح کرد: متأسفانه نگاه دیگری به ما دارند و هیچ کجا شغلی به زنان سرپرست خانوار نمی‌دهند؛ حمایتی در خصوص اشتغال زنان سرپرست خانوار وجود ندارد و کار در منازل اکنون شغل شغل اکثر این زنان بوده که با توجه به شرایط کرونایی، بسیار محدود و کمتر شده است.

وی خواستار ایجاد نهاد و یا بخشی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار در بحث اشتغال شد و ادامه داد: درخواست داریم مسئولان دست زنان سرپرست خانوار را بگیرند و حداقل حمایت‌ها به‌گونه‌ای باشد که اشتغالی آبرومندانه برای آن‌ها ایجاد شود؛ حفظ آبروی این قشر بسیار مهم است.

دیگر زن سرپرست خانوار با بیان اینکه به دلیل بیماری کلیوی همسر اکنون تأمین نیاز‌های خانواده را به عهده دارم، اظهار کرد: با کار در خانه‌ها خانواده را از لحاظ اقتصادی تأمین می‌کنم که متأسفانه به دلیل شیوع کرونا کار در خانه‌ برای زنان سرپرست خانوار نیست،.

لطیفی به پرداخت ماهیانه اجراه خانه با وجود درآمد ناچیز اشاره کرد و گفت: با داشتن دو فرزند و به دلیل بیکاری خودم و همسرم مشکلات فراوانی داریم و از هیچ ارگان و نهادی نیز حمایت نمی‌شویم؛ یکی از فرزندانم از حدود 12 سال پیش دچار تشنج می‌شود و با وجود مراجعه مکرر به بهزیستی و کمیته امداد هیچ حمایتی نشد.

وی با اشاره به مشکلات فراوان در تأمین هزینه‌های زندگی بیان کرد: 10 میلیون تومان پول پیش خانه تنها دارایی ما در این دنیاست و به دلیل نداشتن ضامن نمی‌توانیم وام هم بگیریم؛ کمک‌های موسسات خیریه نیز در قالب پرداخت یک هزینه حداقلی ماهیانه و بسته‌های غذایی بوده و بیش از این توان حمایت ندارند.

مشکلات زنان سرپرست خانوار به طور قطع بیش از موارد عنوان شده است و رفع آنها نیزامند عزم جدی مسئولان در بخش‌های مختلف به ویژه دستگاه‌های حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی بوده که متأسفانه تا به امروز آنگونه که باید در این موضوع ورود نکرده‌اند و خلاء ورود این نهادها به آن بخش مشهود بوده و باید قوانین و مصوباتی به منظور الزام این نهادها برای ورود به حمایت از زنان سرپرست خانوار پیش‌بینی شود.

امروزه شاهد افزایش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی هستیم و در صورت عدم توجه به مشکلات زنان سرپرست خانوار به طور حتم شاهد بروز آسیب‌هایی در این حوزه نیز خواهیم بود و به منظور جلوگیری از چنین امری باید مسئولان قبل از هر پیشامدی اقدام به رفع مشکلات این قشر، حمایت‌ها و توجه به درخواست‌های آنها داشته باشند.

  لینک
http://farayesh.ir/Press/ShowNews/3398